Relacja z przebiegu „Warsztatów kulinarnych …”

Relacja z przebiegu „Warsztatów kulinarnych z elementami zdrowego żywienia”

Warsztaty kulinarne, 02-18 grudnia 2013r.

Warsztaty kulinarne, 02-18 grudnia 2013r.

W okresie od 2 do 18 grudnia 2013 roku ośmiu wybranych beneficjentów projektu „Wszyscy mamy równe szanse – aktywizacja osób wykluczonych” uczestniczyło w „Warsztatach kulinarnych z elementami zdrowego żywienia”.

27 godzinne zajęcia odbywały się w siedzibie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Braniewie i były prowadzone przez dwóch trenerów jednocześnie. Podczas warsztatów prowadzonych w pełni wyposażonej kuchni beneficjenci uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych dotyczących utrzymania higieny w kuchni, bezpieczeństwa pracy z urządzeniami gazowymi i elektrycznymi, pracowniczej książeczki zdrowia oraz zatruć i zakażeń spowodowanych niewłaściwą pracą. Poza częścią dydaktyczną uczestnicy warsztatów wyposażeni w fartuchy, rękawice kuchenne oraz rękawiczki ochronne wykonywali różne potrawy: zupy, dania mięsne i rybne, desery, ciasta, sałatki, surówki, masy kremowe i koktajle. Ponadto każdy beneficjent otrzymał przepiśnik, w którym mógł na bieżąco umieszczać przepisy na wykonywane dania.

Głównym celem warsztatów było nabycie przez beneficjentów nowych umiejętności pozwalających im w przyszłości na podjęcie pracy w gastronomii. Ponadto w trakcie zajęć kształtowali oni zachowania dyscypliny i przestrzegania zasad BHP, bezpiecznego posługiwania się sprzętem AGD, a także stosowania w praktyce zasad zdrowego żywienia. Warsztaty kulinarne miały również charakter uspołeczniający, ponieważ dzięki nim beneficjenci kształtowali w sobie umiejętności pracy w zespole, wzajemnej pomocy i poszanowania cudzej pracy.

Beneficjenci chętnie uczestniczyli w realizowanych zajęciach. Zarówno przygotowywanie posiłków, jak i ich degustacja, sprawiało im dużo przyjemności. W trakcie warsztatów uczestnicy wykazali się dużą dokładnością przy obróbce produktów spożywczych oraz podczas sprzątania miejsca pracy. Cierpliwie wykonywali polecenia trenerów oraz pomagali sobie nawzajem. Udział w warsztatach sprawił im dużo satysfakcji i radości.

Poniżej zdjęcia z Warsztatów kulinarnych

Ostatnie wpisy

Accessibility
Zamknij