Relacja z turnusu rehabilitacyjnego

Turnus rehabilitacyjny Jastrzębia Góra 2014W dniach 31.07.2014 r. – 13.08.2014 r. w Ośrodku Rehabilitacyjno–Wypoczynkowym w Jastrzębiej Górze-Tupadły odbył się czternastodniowy turnus usprawniająco-rekreacyjny dla 14 osobowej grupy osób niepełnosprawnych, beneficjentów projektu systemowego „Wszyscy Mamy Równe Szanse – aktywizacja osób wykluczonych” z powiatu braniewskiego współfinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Uczestnikom turnusu towarzyszyło sześciu opiekunów tj: w pierwszym tygodniu dwóch pedagogów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Braniewie oraz kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Braniewie i w drugim tygodniu: dwóch pedagogów z SOSW Braniewo i doradca ds. osób niepełnosprawnych PCPR Braniewo.

Beneficjenci zakwaterowani byli w pokojach dwu i trzyosobowych z pełnym wyposażeniem. Uczestnicy mieli zapewnione pełne wyżywienie oraz całodobową opiekę pielęgniarską.

Podczas turnusu zapewniono nam wiele atrakcji: koncert u Jezuitów, wycieczki, ognisko z pieczeniem kiełbasek, wyjazd na występ zespołów disco polo, zabawy rozrywkowe (m.in. improwizacja bajki czerwony kapturek przygotowana przez beneficjentów). Ponadto mieliśmy zapewniony dostęp do boiska sportowego na którym odbywały się gry w piłkę siatkową oraz kosza. Wszyscy uczestnicy turnusu chodzili nad morze na plażę gdzie mogli się poopalać, część z nich kąpała się w wodzie inni grali w piłkę ręczną, a jeszcze inni zbierali bursztyny wyrzucone przez wodę. Bardzo dużą popularnością poza wyjściem na miasto czy na plażę cieszyły się codzienne wieczorne dyskoteki.

Oprócz zapewnionych atrakcji, główny nacisk kładziono na rehabilitację osób niepełnosprawnych. Uczestnicy korzystali z zabiegów według zaleceń lekarza dobranych indywidualnie według schorzeń. Codziennie miejsce miała poranna gimnastyka grupowa. Dodatkowo beneficjenci mieli możliwość skorzystania z dwóch basenów (rehabilitacja w wodzie) gdzie w jednym z nich znajdowała się zjeżdżalnia i sauna.

Dodatkowo beneficjenci, którzy mieli trudności z poruszaniem się (przemieszczaniem się z ośrodka na plaże, basen itp.) mogli skorzystać z samochodu elektrycznego Meleksa.

Podsumowując te dwa tygodnie spędzone we wspólnym towarzystwie można stwierdzić, że turnus był absolutnie wyjątkowy i udany.

Opracowała: Katarzyna Nazar – doradca ds. osób niepełnosprawnych

Podobne tematy

Accessibility
Zamknij