Relacja z przebiegu Warsztatów kulinarnych

Warsztaty kulinarne 2014Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Braniewie w ramach realizacji projektu „Wszyscy mamy równe szanse – aktywizacja osób wykluczonych” realizuje „Warsztaty kulinarne z elementami zdrowego żywienia”.

30 godzinne zajęcia prowadzone przez dwóch trenerów jednocześnie są realizowane dla siedmiu beneficjentów. Podczas warsztatów prowadzonych w pełni wyposażonej kuchni beneficjenci uczestniczą w zajęciach dydaktycznych dotyczących utrzymania higieny w kuchni, bezpieczeństwa pracy z urządzeniami gazowymi i elektrycznymi, pracowniczej książeczki zdrowia oraz zatruć i zakażeń spowodowanych niewłaściwą pracą. Poza częścią dydaktyczną uczestnicy warsztatów wyposażeni w fartuchy, rękawice kuchenne oraz rękawiczki ochronne wykonują różne potrawy: zupy, dania mięsne i rybne, desery, ciasta, sałatki, surówki.

Głównym celem warsztatów jest nabycie przez beneficjentów nowych umiejętności pozwalających im w przyszłości na podjęcie pracy w gastronomii. Ponadto w trakcie zajęć kształtują oni zachowania dyscypliny i przestrzegania zasad BHP, bezpiecznego posługiwania się sprzętem AGD, a także stosowania w praktyce zasad zdrowego żywienia. Oddzielnym blokiem zajęć jest nauka nakrywania do stołu, układania serwetek i dekorowania stołu.

Beneficjenci chętnie uczestniczą w realizowanych zajęciach. Zarówno przygotowywanie posiłków, jak i ich degustacja, sprawia im dużo przyjemności. W trakcie warsztatów uczestnicy wykazują się dużą dokładnością przy obróbce produktów spożywczych oraz podczas sprzątania miejsca pracy. Udział w warsztatach sprawia im dużo satysfakcji i radości.

Sporządziła:
Aneta Koszewska
Koordynator projektu

Podobne tematy

Accessibility
Zamknij