Legitymacja osoby niepełnosprawnej – informacje dotyczące legitymacji osoby niepełnosprawnej
Od 1 sierpnia 2017 roku legitymacje osób niepełnosprawnych przyznawane są i wydawane na nowych zasadach.
Organem uprawnionym do wydania legitymacji jest powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności, zaś podstawą wydania legitymacji jest wyłącznie ostatnie prawomocne orzeczenie o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności albo o wskazaniach do ulg i uprawnień.
Nowe legitymacje wystawiane są na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień, niemniej jednak okres ten nie może być dłuży niż:
Legitymacja osoby niepełnosprawnej zawiera:
Dane dotyczące stopnia i symbolu przyczyny niepełnosprawności wpisywane są wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej tylko za pomocą kodu QR.
Aby otrzymać legitymację należy złożyć:
Legitymacje osoby niepełnosprawnej wystawiane są wyłącznie na podstawie orzeczeń wydanych przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności.
Wydanie legitymacji jest bezpłatne. Opłata w wysokości 15 zł pobierana jest wyłącznie za wydanie duplikatu legitymacji nowego wzoru.
Opłatę można uiścić w kasie Starostwa Powiatowego oraz na poczcie lub za pośrednictwem banku na konto:
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Braniewie
nr konta: 29 1560 0013 2023 2126 5000 0001
tytułem: opłata za wydanie duplikatu legitymacji
Osoba posiadająca ważną legitymację wydaną na dotychczas obowiązujących wzorach ma prawo posługiwać się tą legitymacją wszędzie tam, gdzie legitymacja jest dokumentem uprawniającym do ulg i świadczeń – prawo posługiwania się dotychczasową legitymacją wynika z faktu, że wszystkie legitymacje wystawione do dnia 31 sierpnia 2017 roku zachowują ważność na czas w nich określony. Nie ma obowiązku wymiany ważnych legitymacji wydanych na dotychczasowych wzorach na legitymację wg wzoru obowiązującego od 1 września 2017 roku.
WAŻNE!
Orzeczenie Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności staje się prawnomocne po upływie 14 dni od dnia odbioru orzeczenia.
W przypadku wniesienia odwołania – orzeczenie Wojewódzkiego Zespołu staje się prawomocne po upływie 30 dni od dnia odbioru orzeczenia.